Fake news v kontextu voleb do Evropského parlamentu: Jak se orientovat mezi dezinformacemi a pravdou?

O fake news slýcháme v posledních letech stále častěji. V dnešní době je jednoduché šířit svůj názor, diskutovat díky sociálním médiím s dalšími lidmi, a především dohledat si a čerpat informace prakticky na libovolné téma.

Také z toho důvodu se ve velkém daří i falešným zprávám a to i přes značné úsilí tyto zprávy vyvracet a omezit. Dohromady nám pak všechny tyto zprávy vytvářejí obraz naší reality, která může být pokřivená tím, odkud informace získáváme. K tomu se přidává snaha medií přinést šokující informace, čemuž mnohdy podřizují způsob jejich prezentace.

Při letmém pohledu na zprávy týkající se Evropské unie a jejích institucí vidíme, že negativní titulky vysoce převyšují ty pozitivní. Proč tomu tak ale je? Je to proto, že takové zprávy skutečně převažují nebo proto, že ty dobré nestojí za zmínku? Do jaké míry se my sami uzavíráme v názorových bublinách vytvořených z lidí a médií se stejným názorem? A jakou roli by mohly falešné zprávy hrát během voleb do Evropského parlamentu v květnu 2019?

kdy

-

kde

Katedra politologie a evropských studií, učebna Václava Havla
Křížkovského 12
Olomouc 77900
Czech Republic

Přijdete?